• jessica moritz

Meet Orez

Updated: Oct 27, 2019

-english following-

איך התחלת לצייר? למדת או לא? לפני כמה זמן? באיזה שיטה אתה משתמש? איזה שיטה היית רוצה לנסות?

התחלתי לצייר מאז שאני זוכר את עצמי, בעיקר קומיקס כי זה מה שמשך אותי. הסדרות אנימציה בטלויזיה נתנו לי המון השראה. בנוסף לכך אמא שלי אמנית אז תמיד עזרה לי והביאה לי טיפים.

בחטיבת ביניים בגיל 14 גליתי את הגרפיטי. אני ועוד חבר מהכיתה התחלנו להפתח לכל סצנת הרחוב: סקייטבורד, גרפיטי, היפהופ ועוד.. כמובן שגרפיטי וציור על קירות הלהיב אותי הכי הרבה, גם כי זה היה אסור ופלילי.

השיטה בו אני משתמש מאוד פשוטה: ספריי צבע ביד חופשית..לעיטים רחוקות אני משתמש גם "ברולר" או בטושים בישביל רקע או עוד רבדים לציור. משהו מעניין שהבאתי לארץ מחול זה ציור על ניילון נצמד, הוא שקוף ואפשר לשתף את הציור לסביבה! (אפשר לראות באינסטגרם או בפייסבוק עבודות).

כרגע אני לומד אנמציה תלת מימד ותחום הקולונע משהו שמאוד עיניין וסיקרן אותי בנוסף לגרפיטי ואמנות רחוב. בעתיד אני מאוד רוצה לציור במימדים הרבה יותר גדולים! בגודל של ביניין.ספר על העבודה שלך, מה אתה רוצה להגיד בציורים שלך

בגדול אני לא מתיימר להיות פוליטיקאי או מעורב בחדשות אקטואליות. אני מאוד רוצה לשמור על האמנות שלי פשוטה ומשעשעת שתיצור רגש, עיניין וצבעוניות ברחוב האפור.

יש לי סדרת קומיקס על גיבור על ישראלי שמכונה "סופר אורז" (הטריילר נמצא בעמוד הפייסבוק). מה שמיוחד בקומיקס שהוא מופיע על קירות ברחוב והקהל הרחב יכול להיות מעורב: לעבור מעמוד לעמוד בספר, מקיר לקיר ברחוב (פלורנטין תל אביב).

ברגע זה אני בדיוק מתאמן להגיע ליכולות של ראליזם עם ספריי גרפיטי. אפשר לראות את זה בעבודות אחרונות שלי של חיות או פורטרטים של אנשים.

מה הפרויקט שלך בשנה? מה לדעתך צריך להתקדם בתחום האמנות בארץ?

ברמת הגרפיטי אין פרוייקט, אני משתדל לצייר על קיר מינימום פעם בשבוע. כרגע מתרכז יותר בלימודי אנמציה. אני עדיין פתוח להצעות מעניינות ורוצה לצייר על בניין שלם בעתיד הקרוב.

לפי דעתי מדינת ישראל ובפרט עריית תל אביב צריכה לעודד יותר אמנות ברחוב ולתמוך באמנים. כוונתי היא לאשר יותר קירות חוקיים, לעזור במימון האמנים וחומרי גלם על מנת שיפור מראה הרחוב "האפור".


איזה פרויקט היית מעוניין לעשות? יש מקום או אמנים שאתה רוצה לעבוד אתם? מי ולמה?

הייתי מעוניין לצייר במימדים יותר גדולים בגובהה של ביניין. בנוסף הייתי רוצה להיות יותר מעורב בחו"ל. מהארץ הייתי רוצה לעבוד עם סאני (סאלומון סוזה) יש לנו סיגנון דומה ומכנה משותף אני חושב שזה יהיה מעניין לצייר איתו ביחד.


אם היית צריך לתת עצות למישהו שמתחיל לעשות גרפיטי, מה תגיד לו/לה?

ההמלצה שלי זה להתחיל בלצייר רק אותיות באנגלית ולהשתמש רק בפחיות תעשעתיות (יעקבי, הירו...כאלו שמוצאים בטמבוריה). בצורה בזאתי מבינים את העבודה עם הספריי וצוברים טכניקה.

איפה אפשר לראות העבודה שלך? איפה אפשר להזמין או לקנות ציורים שלך?

Facebook Page

Instagram

orezart@yahoo.com


How did you start drawing? Did you study? since how long? What method do you use? What method would you like to try?


 I started painting a long time ago, cannot remember exactly when, I think I was always drawing. Especially comics because that's what attracted me. The animated TV series gave me a lot of inspiration. In addition, my mother is an artist so she always helped me and brought me tips.


At the age of 14, I discovered Graffiti. With one of my classmate, we started to open up to the entire street scene: skateboard, graffiti, Hip Hop and all about street culture...

Of course, Graffiti and Mural Painting excited me the most, even more, because it was forbidden.


The method I use is very simple: spray paint with a free hand. For distant eagles, I also use a "brawler" or markers for backgrounds or other layers for painting. Something interesting that I brought from outside of Israel is painting on nylon wrap, it's transparent and you can create a unique installation even without wall and turn around it(you can see videos and pictures on my IG and Facebook Page).

At the moment I am learning 3D animation and the sound field is very interesting and intriguing in addition to graffiti and street art. In the future, I really want to work on a bigger scale, larger murals! The size of a building. Tell about your work, what you want to say in your paintings


I do not pretend to be political or involved in the current news. I really want to keep my art simple and amusing to create emotion, interest, and colorfulness on the gray street.

I have a series of comics about an Israeli hero called "Super Rice" (the trailer is on the Facebook page). What is special about comics is that it appears on walls in the street and the general public can be involved: to move from page to page in a book, wall to wall on the street (Florentin, Tel Aviv).

Right now I'm just training to reach realism with graffiti spray. You can see it in my latest works of animals or portraits of people.

 

What are your projects this year? What do you think should advance in the Art field in Israel?

 At the graffiti level, there is no project, I try to paint at least one wall once a week. I'm currently concentrating more on animation studies. I'm still open to interesting suggestions and want to paint on an entire building in the near future.

In my opinion, the State of Israel, and especially the Tel Aviv municipality, should encourage more art on the street and support artists. My intention is to approve more legal walls, to help finance the artists and raw materials in order to improve the "gray" street appearance.


 What project would you like to do? Any place or artists you want to work with? Who and why?

I would like to paint in larger dimensions in the height of a building. In addition, I would like to be more involved abroad, from the country I would like to work with Sunny (Salomon Souza) we have a similar style and common denominator I think it would be interesting to paint together.


If you had to give advice to someone who started graffiti, what would you tell him/her?

 My recommendation is to start by drawing only letters in English and to use only tins of tarts (Yaakobi, Hiro ... those found in Hardware store). In this way, they understand the work with the sprayer and accumulate technique.

Where can I see your work? Where can I order or buy your paintings?Facebook Page

Instagram

orezart@yahoo.com

©2020 by Jessica Moritz

  • Instagram - Black Circle
  • Facebook
  • Google Places - Black Circle

Kiryat Hamelacha, Tel Aviv, Israel