• jessica moritz

Meet Frenemy

english following


האם אתה יכול לספר מעט על הרקע שלך,לימודים,מורים / מנטורים משמעותיים בחייך?


 אני אמן שלימד את עצמו. רוב לימוד האמנות שלי נעשה באמצעות ציורי הרחוב. זה היה בית הספר שלי. מאוחר יותר בחיי, הרבה לאחר שהייתי צייר רחוב למדתי מעט עיצוב גראפי. אבל אפילו בתחום זה למדתי בעצמי הרבה דרך האינטרנט, אונליין. המנטרים שלי בציורי הקיר היו אמני גראפיטי אחרים בעירי אוסטין שבטקסס, היכן שהתחלתי לצייר. חיקיתי את עבודותיהם וגם למדתי מהמגזינים. זה היה בשנת 2000 כאשר טרם היה חומר רב בנושא באינטרנט. כך שציירתי על בסיס מה שראיתי ברחובות עירי ובפגישותי עם אמני גראפיטי אחרים מהם יכלתי ללמוד. הרבה אימון ושגיאות. the world inside instagram by Frenemy

מתי התחלת לצייר? ציורי רחוב?

התעניינתי באמנות מילדות. תמיד אהבתי ציורי קריקטורות וספרי ילדים. למדתי לצייר על ידי העתקה של הדמויות המצויירות שבהם. התחלתי לצייר גראפיטי אבל בעיקר אותיות ולא כמו הדמויות שאני מצייר כיום. בשנת 2000 עברתי לאוסטין שבטקסס  מהעיר דאלאס חבר בלהקת פאנק בה הייתי הזמר.

 במשךְ זמן רב ההתמקדות שלי היתה בלהקה ובהופעות. באותה תקופה באחתְ מההופעות חבר ששאל אותי אם אני מצייר גראפיטי? עניתי שלא והוא שאל אם אני רוצה לצאת החוצה לצייר איתו. הלכתי עמו ומייד התמכרתי לכך. התוצאה היתה גרועה אך באותה תקופה הפעולה עצמה של הציור היתה חשובה יותר מהתוצאה הסופית. היה זה עבורי תענוג וכיף גדול. עם הזמן השתפרתי עוד ועוד. ציורי הקיר למדוני כל מה שאני יודע על אמנות. רק בשנת 2009 ההתמקדות שלי עברה מציורי האותיות לציורי דמויות כפי שאני עושה כיום. 


מה הוביל אותך לעשות ציורי רחוב/ גראפיטי?

כפי שאמרתי מפגש מקרי עם חבר שהזמין אותי להצטרף אליו הביא אותי לכך. הוא פסק מזמן מעשייה זו אבל אני התמכרתי לזה ולא הפסקתי מאז. היתה תקופה קצרה בה ניסיתי להפסיק לאחר שנעצרתי על על זה בשנת 2002 , אבל אפילו אז אהבתי לזה משכה אותי מיד חזרה לציורי הרחוב. זה כמו התמכרות. כאשר פגשתי את אותו חבר שהזמין אותי להצטרף אליו היה זה זמן קצר אחרי שעברתי לאוסטין ואמי, השותפה היחידה שלי, הלכה אז לעולמה. ציורי הקיר שהיו הדבר החדש בחיי נתנו לי משהו להתמקד בו וגרמו לי הנאה. הם הסיטו את מחשבותי מכל הדברים הרעים  והקשים שלקחו מקום בחיי באותה תקופה. באופן מסויים היתה זו תראפיה חיובית. אהבתי את ההרפתקאה שבהתגנבות הלילית לרחובות, הטיפוס על גגות הבניינים בחיפוש אחר מקומות חדשים לצייר, ההתחמקות מפני המשטרה..כל זאת בתוספת האלמנט האמנותי גרמו לי הנאה רבה. אני חושב שכל סוג של אמנות הוא סוג של תראפיה. 


באלו טכניקות אתה משתמש ואלו אחרות ברצונך ללמוד?

אני עובד כמעט רק עם צבעי ספריי. אני משתמש בזה כבר כמעט עשרים שנה וזה עובד מצויין עבורי. כמובן שיש תמיד טכניקות נוספות שניתן ללמוד בשימוש בטכניקת הספריי, כמו דרכים להנחת  צבעים וכד׳. בתחום זה אני מנסה תמיד להתפתח אבל מעל לכל אני חושב שתמיד אדבוק בשימוש בצבעי ספריי בציורי הקיר שלי. 


מהי האינטראקציה שאתה מצפה מאנשים ומהם האינטראקציות הרגילות אותם אתה מקבל לרוב?

האמת היא שאין לי שום ציפיות מאיך אנשים יגיבו. לרוב בתגובות הן טובות אך לא תמיד. למעשה השם שלי Frenemy מגיע מזה. Friend/ חבר ו enemy/ אוייב. אנשים מסויימים שונאים גראפיטי או אמנות רחוב ואחרים אוהבים. כך שעבור החברה אני Frenemy. עולם ציורי הדמויות אותו אני יוצר הוא כולו של frenemies. חברים/אוייבים. אני פשוט אוהב לצייר וליצור ברחובות. זה מהנה עבורי ללכת לאזורים רעועים שלאנשים הפסיק להיות איכפת מהם ולהכניס בהם את הצבעים והדמויות שלי. 

אני אוהב את הניגוד של זה. הם נראים כלא שייכים לשם ואני מקווה שהצופה יעלה חיוך על פניו כשיראה זאת. 


איזו עצה תיתן לאמן גראפיטי מתחיל?

כשאני התחלתי לצייר ברחובות זה לא היה משהו שניתן היה לדבר עליו בגאווה ובאופן פתוח. היום זה הפך למקובל ואף לאופנתי במובן מסויים. אני רואה אמנים חדשים נכנסים לתחום בידיעה שזה משהו שיגרום להם להיות מוכרים על ידי גלריות או לגרום לאמנות שלהם להיות מוערכת יותר. לאמנים שזה הקו המוביל שלהם אומר להפסיק כבר עכשיו. הסיכוי שזה אכן יקרה להם הוא למעשה מאוד נמוך. עשו זאת משום שאתם אוהבים את זה ורוצים לחלוק את אמנותכם עם אחרים, או משום שאתם פשוט אוהבים את מעשה הציור עצמו. את הפעולה. כשאני התחלתי לצייר ברחובות המחשבה שמישהו אי פעם ישלם לי בעבור זה לא היתה משהו שחלף בראשי מעולם. הכוח המניע שלי היה אהבתי לעשייה עצמה. זהו הקו המוביל שלי עד היום. לאחרונה מדריך קבוצות שאל אותי מדוע אני עושה זאת בחינם כשניתן לקבל תשלום על כך ? עניתי לו: ״הרוג״ אותי אם הסיבה לעשייתי זו היא כסף. אני עושה אמנות משום שאני חייב. זו התראפיה,ְ(הריפוי)  שלי. אם אתן לכסף להרוג תשוקה זו אזי מה גרמתי לעצמי? אני מרגיש כיום בר מזל שאנשים משלמים לי עבור ציורי,ְאבל זה לעולם לא יהיה המניע ליצירתי. כמו כן אחד הדברים המופלאים בציורי הרחוב זה הזמניות שלהם. אתה לומד לשחרר. אתה מצייר וזה עלול להיעלם ביום שלמחרת. לכן עצם פעולת הציור חשובה יותר מהתוצאה הסופית. אתה מוסר זאת לרחוב ומה שיקרה לזה יקרה. זה אינו שלך יותר. החלק של העשייה הנו החלק הכי חשוב של הציור. לכן אם אתה מחליט שברצונך לצייר ברחובות תחשוב על זה. אתה יכול לצייר משהו שתאהב מאוד אבל תהיה מודע לכך שלמחרת לא בטוח שישאר. אבל  אתה תוכל לצייר עוד רבים אחרים. 


frenemy mural in Vietnam

מה היית רוצה לאמר לאנשים שלא יודעים דבר על ציורי קיר?

שום דבר במיוחד. הייתי רוצה רק שהם יעריכו את הזמן והעבודה המושקעים בציורים אלו. 

לאלו ששונאים זאת ומעדיפים לראות קירות אפורים ומשעממים אני מרגיש עצוב עבורם. אם תשאל אותי,עולם שהוא רק קירות אפורים ופרסומות קולה הוא עולם תפל. אנשים כמותי ימשיכו לצבוע את הרחובות באם אחרים יאהבו זאת או לא. פעמים רבות אנו מציירים באזורים נידחים בהם ממילא לאף אחד לא איכפת. אנו מחזירים אותם אזורים לחיים לטוב או לרע. 


מהו הפרוייקט הבא שלך? כרגע אני מציג עבודות (לא ציורי קיר)  ביפן,ְ ואני עומד לטוס לארה״ב לצייר ב Plaza Walls פסטיבל גדול של ציורי קיר באוקלהומה סיטי. זו השנה השלישית שלהם שעושים את הפסטיבל. יש להם ספונסרים כמו Monster Energy Drinks,ְ (חברת משקאות אנרגיה) גוגל, ועוד. 20 אמנים מכל העולם מתאספים בעיר לצייר על הקירות.


היכן ניתן לראות את עבודתך

You can follow me on Instagram https://www.instagram.com/frenemylife/

and my website is https://www.frenemylife.com/

בגלריה https://asiahues.com/search?q=frenemyForest Lurkers by frenemy

english:

Can you tell us a little about your background, study, life, mentors?

I am a completely self-taught artist. I learned most of what I know about art through painting on the street actually. It was kind of my art school. I studied a little bit of graphic design later in life long after I had already been painting in the streets. But, even with this, I taught a lot of it to myself online. My mentors in graffiti were other graffiti artists in my city Austin, Texas where I began painting. I would emulate what they were doing and then also study graffiti from magazines. This was back in 2000 so there was not a lot of stuff on the internet about it. So you just painted based on things you saw in the street in your city and meeting other graffiti artists who you would paint with and learn what you can from them. A lot of trial and error.


When did you start doing art? Streetart? 


I have been interested in art since I was a child. I always loved cartoons and children boo

characters. I learned to draw by copying the characters from them. I started painting graffiti but lettering, not like the characters I do now in the year 2000. I had just moved to Austin, Texas from the city of Dallas with a hardcore punk band that I was the singer for. For a long time that was my focus playing in bands and touring. I met a friend at a hardcore show who asked me if I did graffiti? I replied no and he asked if I would like to come out and paint with him. I went and became immediately addicted. I was very bad but at the time the act of doing it was almost more important than the outcome. It was so fun. But with time I got better and better. It taught me everything I know about art. It was not until around 2009 I switched from graffiti lettering to focusing more on the character work I do now.


Book it ! by Frenemy for the Doors project in kiryat Hamelacha, TLV, 2019

What lead you to do streetart?

As I said before a chance encounter with a friend who did it and invited me to come along. He has long since quit but I became very addicted to it and could never stop. I had a short period where I tried to quit after being arrested for it in like 2002 but even then my love for it overtook me and I went right back to it. It's like an addiction. When I met the friend who invited me to come paint I had just moved to Austin and my Mother my only parent had just passed away. This new thing in my life gave me something to focus on that was fun and exciting and got my mind off of all the bad stuff that was going on in my life. It was good therapy in a way and I loved the adventure of sneaking around at night, climbing up on top of buildings and always looking for new places to paint, hiding from the police. It was just fun. The artistic element as well. I think any kind of art is great therapy. 


Which techniques you use, which techniques you want to learn?

I pretty much exclusively use spray paint. I have been using it for 20 years now and it does the job great. Of course, there are always new techniques you can learn with using spray paint, different caps, and ways to apply the paint. So in this, I am always trying to grow. But overall I think I will always stick to using spray paint when painting on the street. 


What is the type of interactions you expect from people? What are the usual interactions you have?

I don't really have any expectation of how people will react. Usually, it is good but sometimes it is bad. Actually my name Frenemy comes from this. Friend and Enemy. Some people hate graffiti or street art and some people love it. So to society, I am a Frenemy. My world of cartoon characters I create are all frenemies. I just like to create and to paint on the street. It is fun to go into run-down dilapidated areas that people stopped caring about and insert my goofy colorful characters into the scenery. I love the contrast of this. They don't look like the would belong there and I hope the viewer will get a smile on their face when they see it. 


What advice would you give to a beginner in this?

When I started painting in the street it was really not something you would openly talk about. It was really looked down upon. Nowadays it has become so accepted and trendy in a way. I see new artists coming into it with this idea it is something that they can capitalize on. It will get them noticed by galleries or make their art more valuable or something. For people with this mindset, I would say just stop now. The chances of that actually happening for you are very very slim. Do it because you love it and you want to share your art with others or just that you love the act of doing it. When I started painting in the street the concept that anyone would ever pay me for it was not a thought in my head. The driving force was my love of doing it. This is an attitude I keep to this day. I recently had a tour guide in Tel Aviv ask me why do I do it for free if now people will pay me for it. I said if the only reason I am doing it is for money just kill me now. I make art because I have to it is my therapy. If I let the quest for money kill that then what have I done to myself? I feel very lucky that people do now pay me to paint. But it will never be the driver for why I create. Also one of the greatest things about painting in the street is the temporariness of it. You learn to let go. You paint it and it might be gone tomorrow. So the act of doing it is almost more important than the outcome. You give it to the street and what happens to it happens. It isn't yours anymore. That moment of creating it was the most important part of it. So if you are deciding you want to paint in the street try to keep that in mind. You may paint something you love very much but if it is gone tomorrow so be it. You will have to get used to that. But it's ok, you can paint a million more.


Frenemy Mural in Vienna, Austria

What message you have to people that don't know about mural art?

Nothing in particular. I just hope they appreciate the time and work that goes into these things. For those who hate it and would rather see grey boring walls. I feel sad for you. A world that is just grey walls and coke advertisements is pretty bland if you ask me. People like me will keep taking back the streets and coloring outside the lines whether you like it or not. Often times we paint in crappy areas no one care about anyways. I would argue we add value to forgotten about and uncared for areas of cities. Bringing them back to life for better or for worse (gentrification) ...


What are your next project?

I am currently showing some of my paintings (non mural work) in Japan and I am about to fly to the U.S. to paint at Plaza Walls a big mural festival in Oklahoma City. I will be painting a 2 story tall mural. This is their 3rd year to be doing the festival. They have sponsors like Monster Energy Drinks and Google and have over 20 artists from all over descending on the city to paint walls.


Where can we see your work?

You can follow me on Instagram https://www.instagram.com/frenemylife/

and my website is https://www.frenemylife.com/

Where can we buy it?

Original paintings are available through my current gallery representation Asia Hues at https://asiahues.com/search?q=frenemy I am also always open for commissions for original paintings and also design work you can contact me through my website. 


Translation hebrew to english by Idith LevyA place to escape by Frenemy

©2020 by Jessica Moritz

  • Instagram - Black Circle
  • Facebook
  • Google Places - Black Circle

Kiryat Hamelacha, Tel Aviv, Israel