Meet Dasha Ilyashenko

english following ****מיתוג עצמ יברשתות חברתיותניהול קהילה כדרך חיים


שמי דאשה, ואני מנהלת קהילה.

זה היה התפקידי במשך כמה שנים, כשעבדתי ב- IT-Startup BlaBlaCar (אפליקציית שיתוף נוסעים). ברוסיה יצרתי קהילת carpoolers. ניהלתי את המדיה החברתית של המותג, כתבתי עלונימ ידע, וארגנתי אירועים לקהילה של כמה מיליוני משתמשי אפליקציות.

אבל "מנהל קהילה" אינה רק עבודה, אלא דרך חיים. זה הגישה שלך: קהילות נמצאות סביב נוותוכל לבחור להיות פרודוקטיבי ואקטיבי ולמלא בהן תפקיד מוביל.

עברתי ממוסקבה לתל אביב לפני 8 חודשים, ומאז עשיתי public made art object  יחד עם אמנים מקומיים, עזרתי בארגון פסטיבל חינוכי לעולים מרוסיה, יצרתי קהילה של ביו-האקינג וצ'אט מביתי עבורזמני הסגר.

אך בעוד אנו יכולים להצטרף לקהילות או להקים קהילות, באופן טבעי יש לנו קהילות משלנו: חברים, עמיתים או סתם אנשים שחושבים שאנחנו נפלאים. ואם אתה מבין כיצד לעבוד עם הקהילה החשובה ביותר עבורך, זה יכול להוביל אותך רחוק.

שים על עצמך תווית

מדיה חברתית היא מכשיר למיתוג עצמי. וזה עובד.

אנשים לא יודעים עלייך שום דבר אלא אם כן אתה אומר להם. ואתה יכול לבחור מה לספר על עצמך לפי מטרותיך.

בתקופה שבה נסעתי הרבה והיה לי בלוג נסיעות, עיתונאים פנו אליי לכתוב טורים או לתת הערותל מאמרים שלהם - בתור "מטייל מנוסה".

ואז התחלתי לשתף את המקרים המוצלחים שלי בניהול קהילתי, הוזמנתי להופיע בכנסים, לתת הרצאות לסטודנטים ולהתייעץ עם סטארטאפיסטים בנושא זה - כ"מומחית לניהול קהילה ".

כשרציתי לשנות את הקריירה שלי ולהתמחות בעירוניות, אך טרם הייתה לי מומחיות משלי, שיתפתי במאמרים מעניינים ובתצפיות שלי. זה עבד : החברים שלי התחילו לשלוח לי הודעות על יוזמות של ערים וכמה אנשים התייעצו איתי לגבי הספרים ובלוגים שקראתי - כמו עם "מישהו שמתעניין בעירוניות". צעד ראשון טוב עבורי!

אני מנסה גם לבנות קהילה של אמנים בתל אביב, וכדי להבין אותם הייתי צריכה לנסות את זה בעצמי. אז עשיתי כמה חפצי אמנות, ואחרי שפרסמתי אותם, למעשה הוזמנתי לעשות חפץ אמנות לפסטיבל מידברן- כ"אמן "!

המדיה החברתית מאפשרת לך לחשוף את עצמך, את הידע והאינטרסים שלך בפני קהל גדול בהרבהמאשר בחיים הלא מקוונים. זה יתרון. אבל מצד שני אתה מכיר רק מעטים באופן אישי וקשה לזכור מי הם כל האנשים האלה, מה הם עושים ומה הם אוהבים. אז אנו מעניקים להם תוויות.

ג'סיקה היא אמנית. יוליה היא אקולוגית. ג'ונה הוא די ג'יי. ניקולה הוא משקיע.

אתה …?

שאל את עצמך מי אתה רוצה להיות בעיני אנשים אחרים. ואז תגיד בקול רם מה שאתה. אם אתה משכנע מספיק, לאנשים אין ברירה אחרת מאשר להאמין בזה.

כמובן שכולנו מבינים שאתה יותר מזה. אך צמצום עצמך לאינטרסים של 1-3 בלבד עוזר לאנשים אחרים לסווג אותך ואז לעזור לך באותם 1-3 תחומים ספציפיים.


5 טיפים לבניית התמונה הווירטואלית שלך

ברגע שאתה מכיר באפשרויות שרשתות חברתיות יכולות להעניק לך ומחליט ללכת עליהן, כדאי שתקחאת זה ברצינות. אם אתה תופס את הפרופילים שלך כמשרה חלקית - שום דבר לא יקרה.

להלן מספר טיפים להתחלה.

אם זה לא מקוון זה מעולם לא קרה.

זה פשוט כמו שזה נשמע: פרסם את כל מה שאתה עושה.

שתפו את "העבודה בתהליך" בסיפורי אינסטגרם - זה נותן לצופים תחושה של השתתפות וציפייה לתוצאה הסופית.

הודיעו על שותפויות ושיתופי פעולה. תיוג אמנים אחרים מושך את קהל המעריצים שלהם לדף שלך.

תכנן קדימה: דאג לצלם תמונות טובות של היצירה או האירוע הסופי. זכור: חשוב איך זה קרה בחיים האמיתיים, אבל הפוסט שאתה כותב עליו הוא מה שעובד לעתידך.

אל תתבייש

שתף את כל ההצלחות שלך, גדולות וקטנות.

אם אינך גאה במה שאתה עושה, מדוע אנשים אחרים יעריכו זאת? ואם כן, תהיה מפורש בעניין.

חשפו את הרגשות שלכם. האם חלמת ליצור משהו הרבה זמן? האם שיתפת פעולה עם מישהו שאתה מכבד? האם המדיה התקשורתית הבחינה ביצירתך? כתוב כמה אתה מרוצה ונרגש מזה, ואנשים ישמחו עבורך. יתר על כן, הדימוי שלך בעיניהם יהיה כמישהו מצליח שיודע להגיע למטרות שלו.

היה בראש הדברים בתחומך

"Newsjacking" פירושו לעקוב אחר החדשות ולהגיב עליהן במהירות. על ידי שיתוף מאמר בנושא, פרסם את המחשבה שלך או יצר meme או יצירות אמנות.

זה אומר לאנשים שאתה לא גר בוואקום, אלא מושרש עמוק בתחום שלך ויש לך מומחיות בזה.

צור תקשורת עם לקהל

הרשתות החברתיות שלך אינן מגזין על עצמך, אינן ערוץ חד כיווני. ככל שתדברו יותר עם העוקבים שלכם, ענו על הערותיהם, שאלו שאלות בפוסטים שלכם, כך יש להם יותר חיבור וחיבה כלפיכם.

האלגוריתמים מקדמים פוסטים עם הערות רבות: הם רשומים כ"נושאים חמים "ומוצגים בפני אנשים רבים יותר.

התחקה אחר האנשים הנכונים

קהילה, זוכר? עקוב אחר אנשים שעושים את אותו הדבר שאתה עושה  ותרחיב את הרשת שלך,זה  נותן לך פרספקטיבה נוספת, מעודכן אותך על האירועים שאולי תרצה לבקר בהם.

אבל יש גם טריק נוסף: אתה הופך להיות אמין יותר בעצמך. כשמישהו פותח את הפרופיל שלך, הוא רואה חברים משותפים, והם יכולים לספר עליך הרבה. אם יש הרבה חברים משותפים, או אם מישהו חשוב שעוקב אחריך, זה באופן אוטומטי הופך אותך למעניין ואחד ששווה לעקוב אחריו.

איך את מוצאת את אותם "אנשים נכונים"?

השתמשו בטכניקת "כדור שלג":

*חפש את הנושא "שלך" בגוגל. הקפד למצוא תוצאות רלוונטיות יותר, למשל "אמנות AR" במקום"אמנות" בלבד, או "קומיקס דוקומנטרי" במקום "קומיקס".

*פתח מאמר עם כותרת מושכת, סרטון או פודקאסט.

*חפש את השמות. הכותב הוא אחד, אך בהחלט יהיו ציטוטים של אנשים אחרים הקשורים לנושא.

*עכשיו חפשו אותם ברשתות החברתיות! אם הם יוצרים תוכן חזותי, עקוב אחריהם באינסטגרם. אם הם בעיקר כותבים אז בפייסבוק.

*עכשיו "כדור שלג": חקור את העדכון שלהם. הם תייגו מישהו בפוסט שלהם? בדוק את האדם הזה. אם גם אתה אוהב את מה שהוא עושה.  חזור על הטכניקה. או נסה לפתוח hashtags שהם משתמשים בהם - ייתכן שתמצא שם כמה אוצרות.

הפוך את זה להרגל: בכל פעם שאתה שומע על אדם הקשור לתחום האינטרסים שלך - בעיתון, בתערוכה , בסיפורי האינסטה של ​​חבריך או בשיחה - שלח בקשת חבר.

אל תפחד להיראות לא הולם. השאלה "האם אני מכיר אותך?" יש תשובה פשוטה: "לא, אבל אני מעוניין במה שאתה עושה ורוצה לעקוב אחר הפרויקטים שלך". לרוב מפגשים כאלה מסתיימים בשיתוף פעולה או לפחות בשיחה ידידותית.

אני באמת מקווה שמאמר זה יעודד אותך לפחות לנסות לתת תשומת לב רבה יותר לפרופילי המדיה החברתית שלך, ואני בטוחה שתראה את התוצאה.

אם אתה זקוק לייעוץ או עזרה נוספים, אני זמינה להתייעצויות פרטיות כיצד לבחור רשתות חברתיות רלוונטיות, למה לשים לב בעבודה עם כל רשת, כיצד למקם את עצמך בצורה הטובה ביותר ולקבל אתהמענה הרצוי מהעוקבים שלך: מעורבות, שותפויות או רכישות.

דאשה איליאשנקו,

אורבניסטית ומנהלת קהילה

מייסדת שותפה של Cluster

באינסטגרם: https://www.instagram.com/cloudy_cloud/
Self-branding in social networksCommunity management as a Lifestyle


My name is Dasha, and I’m a community manager.

This was my job for several years, when I worked in IT-startup BlaBlaCar (ridesharing app) where I created and grew community of carpoolers in Russia. I managed social media of the brand, wrote newsletters, organized events for a community of several million app users.

But “community manager” is not just a job, but a way of living. It’s about your attitude: communities are all around us, and you can choose to be proactive and have a leading role in them.
I moved from Moscow to Tel Aviv 8 month ago, and since then I did a public-made art object together with local artists, helped organizing an educational festival for Russian olims, created a community of bio-hackings and a chat of my house for quarantine times.


But while we can join or start communities, we naturally have a community of our own: our friends, colleagues or just in general – people who think that we are great. And if you understand how to work with this most important community, it can lead you far.


Put a label on yourself


Social media is an instrument for self-branding. And I see that it works.

People don’t know anything about you unless you tell them. And you can choose what to tell about yourself – according to what you want to achieve.

When I was traveling a lot and had a travel blog, journalists approached me to write columns or give comments for their articles – as an “experienced traveler”.

Then I started sharing my successful cases in community management, and I was invited to perform on conferences, give lectures to students and consult startups on this topic – as a “community management specialist”.

After I wanted to change my career and become an urbanist. Since I didn’t have my own expertise yet, I shared interesting articles and my observations. It worked as well: my friends started sending me posts about cities’ initiatives and a couple of people consulted with me about the books and blogs I read – as with “someone interested in urbanism”. A good first step for me!

I’m also trying to build a community of artists in Tel Aviv, and to understand them you have to try it yourself. So I did a couple of art objects, and after I posted about them, I was actually commissioned to make an art object for a Midburn festival – as an “artist”!


Social media allows you to expose yourself, your knowledge and interests to much bigger crowd than in offline life. That’s a plus.

But on the other hand you yourself know much more people virtually than in person. And it’s hard to remember who all those people are, what they do and what they like.

So we assign them mental labels

Jessica is an artist. Yulia is an eco-activist. Jonah is a DJ. Nicolas is an investor.

You are …?

Ask yourself who do you want to be in the eyes of other people. And then say out loud that you are. If you are convincing enough, people don’t have other choice than to believe it.

Of course we all understand that you are more than that. But narrowing yourself to just 1-3 interests helps other people classify you and then help you in those 1-3 specific areas.


5 tips on building your “virtual” image


Once you acknowledge the possibilities that social networks can bring you and decide to go for them, you better take it seriously. Unless you perceive leading your profiles as - at least part-time - job, nothing will happen.

Here are some tips to get started.


 • If it’s not online, it never happened

It’s as simple as it sounds: just post everything you do.

Share the “work in progress” in Instagram stories – this gives viewers a feeling of participation and anticipation for the final result.

Announce partnerships and collaborations. Tagging other artists attracts their fan crowd to your page.

Plan ahead: make sure to take good pictures of the final creation or event. Remember: it’s important how it happened in real life, but the post you write about it is what works for your future.


 • Don’t be shy

Share all your successes, big and small.

If you are not proud of what you do, why would other people appreciate it? And if you are, be explicit about it.

Expose your emotions. Were you dreaming of creating something for a long time? Did you collaborate with someone you respect? Was your work noticed by a big media? Write how happy and excited you are about it, and people will be happy for you. Moreover, they’ll have an image of you as of successful person who knows how to reach their goals. 


 • Be on top of things in your field

“Newsjacking” means following the news and responding on them quickly. By sharing an article about it, posting your thought or creating a meme or an artwork. This tells people that you are not living in a vacuum, but are deeply rooted in your field and you have expertise in it.


 • Engage with the audience

Your social networks are not a magazine about yourself, not a one-way channel. The more you talk to your followers, answer their comments, ask questions in your posts, the more connection and affection they have towards you.

Plus algorithms promote posts with many comments: they are registered as “hot topics” and shown to more people.


 • Follow the right people

Community, remember? Following people that do the same that you expands your network, gives you another perspective, keeps you updated on the events you might want to visit. 

But there’s also another trick: you become more credible yourself. When someone opens your profile, he sees mutual friends, and they can tell a lot about you. If there are many common friends, or if someone respected is following you back, that automatically makes you interesting and worth following.

Now how do you find those “right people”? Use a “snowball” technique (I’ve just invented it a second ago):

 • Search for “your” topic on Google. Make it narrow to find more relevant results, for example, “AR art” instead of just “art”, or “documentary comics” instead of “comics”.

 • Open an article with appealing headline, a video or a podcast.

 • Look for the names. The author is one, and there definitely will be quotes from other people related to the subject.

 • Now look for them in social networks! If they make visual content, follow them on instagram. If they mostly write – Facebook.

 • Now “snowball”: explore their feed. They tagged someone in their post? Check out this person. If you like what he does as well – repeat the technique. Or try and open hashtags that they use - you might find some treasures there as well.

Make it a habit: every time you hear of a person related to your interests field – in a newspaper, on the exhibition or a street wall, in your friends’ Insta stories or in a conversation – send a friend request.

Don’t be afraid to seem inappropriate. The question “Do I know you?” has a simple answer: “No, but I’m interested in what you do and want to follow your projects”. Most often such encounters end up with a collaboration or at least a friendly conversation. I really hope that this article inspire you to at least try to give more attention to your social media profiles, and I’m sure you will see the result. 

If you need extra advice or help, I’m available for private consultations on how to choose a relevant social networks, what to pay attention to in working with each network, how to best position yourself and get the desired response from your followers, be that engagement, partnerships or purchases.


Dasha Ilyashenko,

urbanist and community manager,

co-founder of Cluster

On Instagram: https://www.instagram.com/cloudy_cloud/


Translation english to hebrew made by Idith Levy

תרגום מאנגלית לעברית עידית לוי


#socialmedia #DashaIlyashenko #cluster #tips #sharingiscaring #tlvart #bloggertlv

©2020 by Jessica Moritz

 • Instagram - Black Circle
 • Facebook
 • Google Places - Black Circle

Kiryat Hamelacha, Tel Aviv, Israel